Od kwietnia musimy zasłaniać nos i usta. Badania i symulacje przeprowadzone przez naukowców wskazują, że to jedno z najskuteczniejszych działań ograniczających rozprzestrzenianie koronawirusa. Przyłbice i maseczki stały się nieodłączonym elementem garderoby. Jak prać maseczki wielorazowego użytku, by nie stały się źródłem zakażenia, nie tylko COVID-19, ale też innymi chorobami?

Maseczki ochronne – pranie.
Maseczki ochronne mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się części chorób zakaźnych układu oddechowego i zmniejszyć ryzyko zakażenia drogą kropelkową wirusem SARS-Cov-2. Zasłaniając nos i usta chronimy nie tylko siebie, ale również innych członków społeczeństwa. Ich profilaktyczne działanie należy wspierać, przestrzegając zasad higieny oraz  zachowując dystans społeczny. Naukowcy i lekarze dostarczyli szereg badań potwierdzających ich skuteczność i obalających głupie, szkodliwe mity, powielane w mediach społecznościowych.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych przesłon na twarz są maseczki wielorazowe, wykonane z bawełny, wiskozy lub lnu. Nie zatrzymują one wirusów tak skutecznie, jak maski chirurgiczne (które też nie są w pełni „szczelne”), czy te, zawierające filtry, jednak lepiej mieć taką ochronę, niż żadną. Podczas regularnego stosowania maseczki brudzą się, wilgotnieją od wydychanego powietrza, osiadają na nich różnego rodzaju patogeny, które mogą pozostawać na nich przez kilka-kilkanaście dni. Dlatego tak ważne jest, by regularnie je zmieniać (i nie nosić po kilka tych samych modeli) oraz odpowiednio prać po każdym użyciu.

Jak prać maseczki wielorazowe z bawełny.
Według zaleceń WHO maseczki wielorazowego użytku należy prać w temperaturze minimum 60 st. C, przez 30 minut lub dłużej, z zastosowaniem typowego detergentu – proszku czy kapsułki piorącej. W takiej temperaturze giną szkodliwe patogeny, nie tylko SARS-Cov-2, ale im zastosujemy wyższą, tym lepiej.
Po wypraniu maseczki warto ją zaprasować. Żelazko powinno być nastawione na min. 110 st. C. Rozprasowanie ich nie tylko poprawi komfort noszenia (wymięta
maseczka jest niewygodna), ale też da większą pewność, że szkodliwe mikroorganizmy zostały zniszczone. Zamiast prasowania poleca się maseczki zapiekać w piekarniku lub dezynfekować sprayami zawierającymi 70% czystego alkoholu. Alternatywnie osłonę na twarz można wygotować – przez ok. pół godziny w stale podgrzewanym na kuchence wrzątku. Swoje robi też proces mechaniczny prania – wirowanie, ruch itp.

Maseczki ochronne a pranie ręczne.
Pranie w pralce z detergentem i wyprasowanie jest skuteczniejszą metodą czyszczenia masek niż ich namaczanie we wrzątku czy pranie ręczne w ciepłej wodzie z mydłem.

Dezynfekcja masek wielorazowych.
Nie zaleca się dezynfekcji w silnych wybielaczach czy płynach do dezynfekcji, zawierających chlor. Może on osłabiać włókna materiału, z jakiego wykonano maseczkę, a jego niedoprane resztki mogą podrażniać delikatną skórę na twarzy.

Uwaga: maski chirurgiczne są jednorazowe. Po wykorzystaniu stają się odpadem medycznym, nienadającym się ani do prania, ani wielokrotnego noszenia.