Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia uruchomiło w dniu wczorajszym system teleporad, dzięki któremu pacjent, który nie ma możliwości skontaktowania się z lekarzem rodzinnym, może zasięgnąć zdalnej porady lekarskiej lub pielęgniarskiej.

Teleporada została przygotowana przede wszystkim z myślą o pacjentach, którzy podejrzewają obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w swoim organizmie. Mogą oni w prosty sposób umówić się na teleporadę lekarską lub pielęgniarską w formie wideorozmowy lub telekonsultacji. Podczas takiej konsultacji pacjent może otrzymać też e-receptę bądź e-zwolnienie.

Ja to działa? Wystarczy przejść na stronę: https://pacjent.gov.pl/teleporada Początek procesu stanowi wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego. Na podany w formularzu adres e-mail użytkownik otrzyma wiadomość, w której zawarta będzie dalsza instrukcja postępowania. Pacjent może połączyć się z pracownikiem medycznym za pomocą komputera lub laptopa wyposażonego w kamerę, mikrofon oraz głośnik bądź przez telefon.

Teleporadę można uzyskać w godzinach 7:00-8:00 i 18:00-22:00 w dni robocze oraz w godzinach 7:00-22:00 w soboty, niedziele i święta.

W godzinach 8:00-18:00 w dni robocze pacjent powinien w pierwszej kolejności skontaktować się ze swoim lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jeśli jednak nie będzie miał takiej możliwości może skorzystać z platformy Teleporad udostępnionej przez CSIOZ.

Wszelkie pytania dot. platformy Teleporad prosimy zgłaszać na adres e-mail: telepacjent@csioz.gov.pl.

źródło: https://www.powiat-szamotuly.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/Uzyskaj-pomoc-Ruszyla-ministerialna-platforma-teleporad/idn:719